Powtórzenie ostatnich epok

źródło: https://zapiskipolonistki.pl/wp-content/uploads/2024/08/0s.png

Etap 1:
Celem gry jest kompletowanie i wykładanie par, w taki sposób, by nie pozostać z „Czarnym Piotrusiem” – kartą, zawierającą cytat.
Na początku gry gracze trzymują karty (rozdaje się wszystkie) wykładają na stół przed sobą pary z posiadanych przez siebie kart (para = autor i tytuł jego dzieła). Następnie przystępując do właściwej gry, gracz z największą liczbą kart pozwala wyciągnąć od siebie (z zakrytego wachlarza kart) jedną kartę kolejnemu graczowi (gra się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara). Jeśli gracz wyciągnie kartę pasującą do pary z którąś z posiadanych kart, wówczas wykłada tę parę na stół. Następnie pozwala wyciągnąć kartę od siebie kolejnemu graczowi. Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy pozostanie z kartą cytatem.
Wygrywa gracz, który pierwszy pozostanie bez kart – może przejść do 2.etapu. Przegrywa osoba, która została z jedną kartą na ręce – z cytatem.

Etap 2:
Korzystając ze swojej pamięci, zeszytu, podręcznika przypomnij sobie, o czym była każda z lektur, które (w formie par) masz odłożone przed sobą.
Za chwilę będziesz prezentować to klasie: jaka epoka, co było głównym tematem, jakie problemy poruszał ten tekst.

Czarny Piotruś prezentuje cytat – kto jest autorem, skąd pochodzi cytat, co oznacza, czego konkretnie/jakiej epoki dotyczy?

*można pomóc sobie korzystając z Internetu, ale dopiero po przypomnieniu sobie czegoś.