Quiz i praca pisemna

Zapraszam do napisania quizu: https://quizizz.com/join?gc=63946408

I pracy pisemnej w zeszycie do prac pisemnych: charakterystyka Stasia Tarkowskiego. Praca powinna mieć 4-5 akapitów i wyczerpać temat.
Przypomnij sobie lekcję o charakterystyce: https://koniecpolska.pl/charakterystyka/

Najczęstsze błędy pojawiające się podczas redagowania charakterystyki postaci:

  • pisanie nie na temat,
  • brak przemyślanej koncepcji całości,
  • zbyt obszerny opis wyglądu zewnętrznego (zamiast charakterystyki – opis postaci),
  • pominięcie opisu cech wewnętrznych postaci (tj. jej usposobienia, cech charakteru, zainteresowań, poglądów),
  • brak oceny postaci (lakoniczne wnioski, brak uzasadnienia oceny),
  • występowanie zdań niepołączonych ze sobą w sposób spójny i logiczny,
  • ubogie słownictwo (zbyt częste powtarzanie wyrazów „mieć” i „być”),
  • błędy gramatyczne, błędy ortograficzne i błędy interpunkcyjne.

Comments

  1. RPA – KRAJ WIELKICH KONTRASTÓW
    RPA czyli Republika Południowej Afryki jest wyjątkowym krajem, ponieważ żyje tu bardzo dużo białych ludzi, którzy stanowią ok. 17 % całego społeczeństwa. Najliczniejszą grupę czarnych mieszkańców stanowią Zulusi (około 24%). W latach od 1948 do 1994 istniał tu tzw. apartheid, czyli polityka segregacji rasowej, inaczej dyskryminacja czarnej ludności.
    RPA nie jest krajem bezpiecznym, niemniej jednak niewyobrażalnie pięknym. Znajdują się w nim liczne rezerwaty przyrody, w których można spotkać mnóstwo zwierząt, takich jak: zebry, żyrafy, słonie, a na wybrzeżu mieszkają pingwiny! Miałam okazję, zobaczyć w naturalnym środowisku na sawannie tzw. Wielką Piątkę Afryki (the Big Five of Africa). W skład Wielkiej Piątki wchodzą zwierzęta, generalnie uważane za najgroźniejsze na kontynencie tj. afrykański słoń, nosorożec, lew, bawół afrykański i lampart.
    W Republice Południowej Afryki, religia chrześcijańska przeplata się z wierzeniami afrykańskimi, a mieszkańcy kraju łączą tradycję z nowoczesnością i jak nigdzie w Afryce można to zauważyć. Nie przetrwało jednak tutaj zbyt wiele rdzennie afrykańskich obyczajów, można jednak spotkać tutaj kogoś, kto nazywany jest „lekarzem dusz”. Z jego pomocy korzystają nie tylko ludzie mieszkający w afrykańskich chatach, gdzieś w dżungli, ale także np. mieszkańcy przemieści nowoczesnego Kapsztadu, najstarszego i najpiękniejszego miasta RPA.
    Zulusi nazywają „lekarzy dusz” – „sangoma i są oni jednymi z najważniejszych osób w zuluskiej społeczności. Lekarzem dusz nie można zostać ot tak, ponieważ jest to dar, który mają tylko wybrani. Sangoma potrafi także leczyć choroby ciała, bo Zulusi wierzą, że źródło choroby jest zawsze wewnątrz nas. Sangomi dla 80% czarnych mieszkańców RPA stanowią lekarza pierwszego – i najczęściej jedynego – kontaktu. Co ciekawe, rząd RPA finansuje część usług sangomów z Kas Chorych i uznał ich działalność jako najważniejszą część służby zdrowia. Wizyta jest droga i wynosi ok. 250 PLN. Liczba praktykujących sangomów w Republice Południowej Afryki wynosi prawie 300 tys. osób, przy 23 tysiącach praktykujących lekarzy.
    Atrybutami sangomy są np. opaska na głowie, koraliki z kości i miotełka z krowiego ogona. Sangomi leczą podczas specjalnych rytuałów, kiedy to śpiewają, grają na bębnach, palą zioła w tyglu i modlą się po afrykańsku. Sangoma w Afryce Południowej jest odpowiednikiem „szamana”, w innych afrykańskich krajach.

    Fot. 1. Afrykańskie lwy
    Źródło: Archiwum własne. Autor: Olivka Patkowska, listopad 2016

    Fot. 2. Nosorożec na sawannie
    Źródło: Archiwum własne. Autor: Olivka Patkowska, listopad 2016

    Fot. 2. Zuluscy sangomi
    Źródło: http://www.willgoto.com/2/145212/liens.aspx

    OPRACOWANIE WŁASNE : OLIVIA PATKOWSKA

  2.  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Zajmuje 30,37 mln km², czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej świata. Przechodzą przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.

     Afrykę zamieszkuje ok. 1070 mln ludzi – ponad miliard, co stanowi 1/7 ludności świata. Afryka ma najwyższy na świecie przyrost naturalny (24‰ rocznie) i jest „najmłodszym” kontynentem na Ziemi – dzieci (0–14 lat) stanowią ok. 44% populacji.

     Afryka jest najbiedniejszym kontynentem z najniższą średnią długością życia (47 lat), dotkniętym wieloma plagami – takimi jak malaria i inne choroby – a także miejscem, gdzie większa część ludności cierpi z powodu niedożywienia lub nawet głodu. W kilku krajach Afryki wciąż trwają wojny domowe i innego rodzaju konflikty zbrojne np. w Sudanie, Sudanie Południowym, itd.

     Afryka jest najsłabiej zurbanizowanym kontynentem (ok. 39% ludności mieszka w miastach a reszta na wsiach). \
     Największe państwo – Algieria (2 381 740 km²),
     najludniejsze państwo – Nigeria (132 mln),
     najgęściej zaludnione – Mauritius (610 osób na km²);
     najmniejsze – Seszele (455 km²),
     najmniej ludne – Seszele (83 tys.),
     najrzadziej zaludnione – Sahara Zachodnia (1 os./km²).

  3. Ciekawostki o Afryce
    • jest to najbiedniejszy kontynent na świecie, a jednocześnie są tu największe metropolie – miasta
    • największa pustynia Sahara leży w Afryce
    • największym i najliczniejszym miastem jest Kair, stolica Egiptu
    • tylko tu można spotkać piramidy
    • w porze deszczowej afrykańska Sawanna jest zalewana, roślinność jest bujna, w porze suchej deszcz nie pada nawet kilka miesięcy
    • przepływa tu największa rzeka świata – Nil
    • ludność jest bardzo zróżnicowana – Arabowie, Pigmeje, plemiona Himba, Masajowie
    • rośnie tu baobab, który zawiera 2 razy więcej wapnia niż mleko
    • do Afryki należy mnóstwo wysp – min Madagaskar, Madera, Wyspy Kanaryjskie
    • mieszka tu mnóstwo zwierząt – słonie, żyrafy, okapi, małpy, antylopy, zebry, gepardy, lwy to tylko mała część tych zwierząt.

    Fot. 1 Zwierzęta sawanny
    Źródło: Archiwum własne. Autor: Olivka Patkowska, listopad 2016

Comments are closed.