Renesans – podsumowanie

1B2 1D1 1F

Zadania na poprawę sprawdzianu o 1-2 oceny:

 • Idź do Muzeum Narodowego (w sobotę za darmo) lub do muzeum w Ossolineum i znajdź obraz pochodzący z renesansu. Zrób sobie z nim zdjęcie i opisz, jakie dwie typowe dla tej epoki cechy w nim dostrzegasz.
  Napisz swoimi słowami krótką notatkę o autorze tego obrazu.
 • Znajdź w podręczniku, albumie, w internecie renesansowy obraz, który Cię zainteresuje i stwórz jego twórczą reprodukcję w formie zaaranżowanego zdjęcia lub kolażu. Wskaż dwie typowe dla tej epoki cechy oryginalnego obrazu i opisz, dlaczego przerobiła_eś go w taki sposób. Napisz swoimi słowami krótką notatkę o autorze tego obrazu i o sobie – autorze reprodukcji.
 • Przygotuj krótką (do 5′) wypowiedź ustną na poniższe tematy (wskażę jeden i ten zaprezentujesz; wypowiedź musi zawierać wszystkie 3 elementy):
  1) Literacki obraz piekła. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Boskiej Komedii Dantego Alighieri. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  2) Literacka przestroga przed moralnym upadkiem państwa. Omów zagadnienie na podstawie Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  3) Różne oblicza miłości. Omów zagadnienie na podstawie Romea i Julii Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  4) Refleksje o polskich wadach narodowych. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Kazań sejmowych Piotra Skargi. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.