Cele lekcji: * poznajemy nowy gatunek liryczny: limeryk, * potrafimy podać cechy tego gatunku, * piszemy limeryk z życzeniami świątecznymi (bądźmy kreatywni, JUŻ!)
Co czytać w Święta? – cele lekcji: * doskonalimy umiejętność prezentacji, * zastanawiamy się, co to znaczy, że WARTO przeczytać książkę, * wybieramy kolejną lekturę.
Cele lekcji: * znam przykład przypowieści spoza Biblii, * odnajduję cechy gatunkowe przypowieści i mitu, * rozumiem, co czytam (czytanie ze zrozumieniem).
Cele lekcji: * znam treść i znaczenie przypowieści o talentach, * potrafię wyjaśnić frazeologizm „zakopać talent”, * pamiętam o swoich mocnych stronach, * potrafię zastosować naukę w życiu.
Co to jest talent? Znajdźmy min. 4 synonimy i antonimy.
Przeczytajmy przypowieść (s.254), starając się znaleźć ukryty sens,
Cele lekcji: * wiem, czym jest przypowieść (parabola), * potrafię wskazać znaczenie dosłowne i alegoryczne przypowieści o siewcy, Pamiętam: * znaczenie słów: alegoria / symbol, * inne poznane krótkie formy epickie: mit, bajka, opowiadanie i ich cechy.
Po przeczytaniu samej przypowieści: zapisz elementy świata przedstawionego 1. czas akcji: 2. miejsce akcji: 3. bohaterowie: 4. Wydarzenia: 1. … 2. … 3. … Znaczenie – podstawa: https://learningapps.org/466105 Znaczenie – zaawansowane: https://learningapps.org/17352685
Przypowieść (parabola) to krótki utwór epicki (epicki, bo ma fabułę i narrację) z ukrytym przesłaniem; jej cechy to: – schematyczne postacie, – nieokreślone miejsce i czas akcji, – prosta fabuła, – występowanie alegorii.
Alegoria / Symbol:
Zadanie tygodniowe (za czwartek, 25.03): Wybierz jedną z przypowieści: O synu marnotrawnym, O pannach roztropnych i nierozsądnych lub O miłosiernym Samarytaninie; zapoznaj się z jej tekstem w podręczniku i z zadaniami w poniższej prezentacji. Pobierz i uzupełnij kartę pracy (kartę pracy można pobrać z poniższej prezentacji lub z Zadania w MsTeams; w librusie nie można załączyć kilku plików). Uzupełnioną kartę pracy prześlij w Zadaniach na MsTeams; zadanie pod tytułem: wybrana przypowieść.
Zadanie zamiast lekcji czwartkowej: 1. Napisz opowiadanie o spotkaniu dwóch kobiet, w których jedna zachęci drugą do zmiany postępowania. Powołaj się na bohaterki z lektury obowiązkowej i innego tekstu literackiego. Pamiętaj, aby twoja praca liczyła co najmniej 200 słów (i nie więcej niż 400). 2. Napisz opowiadanie twórcze, którego tematem przewodnim są Wiedźmy. Skoro Nika jest wiedźmą – dowiedz się więcej o tym, kim są wiedźmy i spróbuj swoich sił (Wydawnictwo Fabryka Słów ogłosiło konkurs na takie opowiadania). Termin: 19.03. (można wcześniej przesyłać fragment czy pomysł, bym pomogła w pracy) Prezentacja o opowiadaniu (lekcja 22.12.2020)
Cele lekcji: przypomnienie, rozszerzenie słownictwa: * Pamiętam bohaterki czytanych lektur, jestem w stanie opowiedzieć krótko o każdej, * zapisuję i zapamiętam przynajmniej przynajmniej jedno nowe dla mnie określenie z zakresu „kobiety w języku”.
Zadanie zamiast lekcji czwartkowej: (w czwartek opublikuję i Wam wyślę powtórzenie, jak pisać opowiadanie) 1. Napisz opowiadanie o spotkaniu dwóch kobiet, w których jedna zachęci drugą do zmiany postępowania. Powołaj się na bohaterki z lektury obowiązkowej i innego tekstu literackiego. Pamiętaj, aby twoja praca liczyła co najmniej 200 słów (i nie więcej niż 400). 2. Napisz opowiadanie twórcze, którego tematem przewodnim są Wiedźmy. Skoro Nika jest wiedźmą – dowiedz się więcej o tym, kim są wiedźmy i spróbuj swoich sił (Wydawnictwo Fabryka Słów ogłosiło konkurs na takie opowiadania). Termin: 19.03. (można wcześniej przesyłać fragment czy pomysł, bym pomogła w pracy) Prezentacja o opowiadaniu (lekcja 22.12.2020)